dimg/yazi/24319280802005626536kulaklilar-kulaklara-zarar-verir-mi.jpg

Kulakiçi kulaklıklar hakkında bildiklerimiz onları taşımanın kolay olması ve kulağa hoş gelmeleri. Kulakiçi kulaklıklar, düşük ses seviyelerinde kullanıldığı sürece küçük ve kullanışlı cihazlardır. Ama temelde ise kulaklarımıza taktığımız bir çift minik hoparlörlerdir. Ve kulak zarımıza yakın konumda yüksek sesle müzik çalması kalıcı işitme kaybına neden olabilir.

Kulaklıklar Kulaklara Nasıl Zarar Verir?
İster inanın ister inanmayın, kulaklıklar işitme duyunuza motorlu testereler ya da motosiklerin çıkardığı ses kadar zarar verebilir. Kulakiçi kulaklıklar çok küçük olduğu için bu garip görünebilir. Ancak hasarın tamamı hacimdedir.

Motorlu testereler ve motosiklet motorları yaklaşık 100 desibel ses üretir. Bu kadar ses, yarım saatten sonra kişinin kulaklarına zarar vermeye başlayabilir. %70 ses seviyesinde bir mp3 çalar yaklaşık 85 desibeldir. Sesi açmak ve uzun süre dinlemek ise sizi kalıcı işitme kaybı tehlikesine sokabilir.

Kulaklıklardan gelen işitme kaybı, gürültüye bağlı işitme kaybı (NIHL) olarak adlandırılan bir duruma örnektir. Bu tür işitme kaybı çocuklar ve gençler arasında daha fazla görülüyor.

Gürültü Nasıl İşitme Kaybına Sebep Olur?
Kulak, sesleri işlemek için birlikte çalışan üç bölümden oluşur: dış kulak, orta kulak ve iç kulak. İç kulağın salyangoz adı verilen kısmı küçük saç hücreleri içerir. Bu saç hücreleri beyne sesli mesajların gönderilmesini sağlar. Ancak yüksek gürültü saç hücrelerine zarar verebilir. Bu olduğunda,salyangoz sesli mesajları beyne iyi aktaramaz.

Vücudunuzun diğer bölgelerindeki hasarlardan farklı olarak, iç kulak hasarı asla iyileşmez. Zamanla, daha fazla saç hücresi hasar gördükçe, işitme duyunuz daha da kötüleşecektir.

Ne yapmalı?
Kulaklık kullanımından kaynaklanan gürültü kaynaklı işitme kaybı genellikle biraz zaman alır. Yavaş yavaş gerçekleştiği için, birçok insan çok geç olana kadar işitme ile ilgili problemi olduğunu bilmez. İşitme kaybınız olabileceğini gösteren belirtiler:

Yüksek bir ses duyduktan sonra kulaklarınızda çınlama, vızıltı veya kükreme
Seslerin kısılması veya bozulması
İşitme kaybı belirtileri olduğunu düşünüyorsanız ne yapmalısınız? Doktorunuza gidin. Doktor sizi muayene edebilir ve bir işitme uzmanına gönderebilir. İşitme uzmanı büyük olasılıkla işitmenizin ne kadar etkilendiğini belirlemek için size bir dizi test verecektir.

İşitme uzmanı, kulakiçi kulaklık kullanma ve işitme duyunuzu koruma hakkındaki sorularınızı yanıtlayabilir.

Kulakiçi Kulaklıkları Doğru Şekilde Kullanma
Kulakiçi kulaklıklara bağlı gürültü kaynaklı işitme kaybı, ölçülü olarak kullanırsanız %100 önlenebilir.

Peki kulakiçi kulaklık kullanımı söz konusu olduğunda itidal ne anlama geliyor? Doktorlar %60 /60 dakikalık kuralı önermektedir:

Maksimum ses seviyesinin %60'tan fazla olmadığı şekilde müzik dinleyin, film izleyin veya video oyunu oynayın.
Kulakiçi kulaklıklarla  geçirdiğiniz süreyi 60 dakika ile sınırlayın.
Kulakiçi kulaklıklarınızın güvenli bir ses seviyesinde olup olmadığını öğrenmek için kullanabileceğiniz başka bir numara daha var: Yakınınızdaki insanlara müziğinizi duyabileceklerini sorun. Eğer yapabilirlerse, işitme duyunuzun zarar gördüğünün bir işaretidir. Başkaları duymayana kadar sesi kısın.

Kulakiçi kulaklıkların neden olabileceği tek sorun işitme kaybı değildir. Yüksek sesle müzik dinlemek, etrafınızda olup bitenlerden habersiz olmanızı sağlayabilir. Bu kaza olasılığınızı artırır. Örneğin, bir bisiklet yolunda koşuyorsanız, müziğiniz diğer tüm sesleri boğduğunda  bir bisikletçinin “Dikkat et!” diye bağırışını duymak zordur.

Başka Seçenekler Var mı?
Her telefon veya müzik çalar küçük bir çift kulaklıkla birlikte geliyor. Sonuçta, üretimi ucuz ve kullanımı kolay.

Peki ne yapabiliriz? Retro kulaklıklara dönebiliriz.

Çoğu elektronik mağazasının bazı bölümleri kulaklıklara ayrılmıştır. En iyi kulaklıklar, gürültü önleyici kulaklıklardır, diğer sesleri engellemeye yardımcı olan. Bu şekilde, müziğinizin sesini iyi duymak için yüksek sesle dinlemeniz gerekmez. Gürültü önleyici kulaklıklar, çalışmaya veya ödevlere odaklanmak için iyi olabilir, ancak çevrenizdeki dünyayı duymanız gerekiyorsa harika seçenekler değildir.

Kulak üstü kulaklıklar, çok uzun süre kullanırsanız veya çok yüksek sesle müzik çalarsanız işitme duyunuza zarar verebilir. Ancak kulak üstü kulaklıklar, kulakiçi kulaklıklar kadar riskli de değildir. İşitme kanalınızda ses kaynağına sahip olmak, bir sesin seviyesini 6 ila 9 desibel artırabilir yani bazı ciddi sorunlara neden olacak kadar.

Kulakiçi kulaklıklar var çünkü çoğumuz müziği çok seviyoruz. Bu yüzden muhtemelen işitme duyunuzu korumak istersiniz, böylece müzikten zevk almaya devam edebilirsiniz. Bu nedenle kulakiçi kulaklıkların (ve diğer gürültü tehlikelerinin) risklerini bilmek sağlıklı ve güvende olmak için adımlar atmanıza sebep olabilir.

 

 

 

 

 

Feyza Kösem


Sende Birşeyler De!

Success/Error Message Goes Here
Yukarı