dimg/yazi/31169314622335830853genc-girisimci-bagkur-destegi.jpg

29 yaş altı için devlet destekleri konusunu ele aldığım bu yazımda ilk olarak verilen vergi muafiyetinden bahsedelim. Öncelikle bilmemiz gereken muafiyetin hem para sınırı hem de süre sınırı olarak bazı sınırları var. Parasal sınırı için 75.000 tl bir limiti var.Süre sınırı için ise üç vergi dönemi olarak karşımıza çıkıyor. Bu 75.000 tl her dönem için verilen bir ayrıcalıktır 3 yıl boyunca her yıl toplam tüketilecek tutardır. Ayrıca şunu da belirtmekte fayda var bir dergi dönemi bir yıldır. 
Öte yandan diğer mükemmel destek ise bağkur primlerinin hazine tarafından karşılanması durumu var. Bu da yaklaşık olarak sizin ödemeniz gereken 1 yıl için 10 tl civarı tutarın devlet tarafından karşılanmasıdır yani bu destekte devlet sizin bir yıllık Bağkurunuzu ödüyor. Öyle hiçte azımsanacak bir rakam değil dostlar. Yalnız dikkat edilmesi gereken bir nokta olarak bu destekten faydalanmak için 1 Haziran 2018 tarihinden sonra vergi mükellefi olmanız gerekiyor.
Peki şartlar neler?

  • 29 yaş altı olmanız gerekmektedir
  • Daha önce hiçbir şekilde vergi mükellefi olmamış olmalısınız
  • İşletmeyi kendiniz idare etmeniz gerekmektedir
  • Şahıs şirketi veya adi ortaklık olarak başvurabilirsiniz
  • 10 gün içinde bağlı bulunduğunuz vergi dairesine işe başladığınızı bildirmeniz gerekiyor.
  • Tam mükellef olmanız gerekmektedir. Bu da Türkiye’de ikamet edip geliri de tr den olan kişiler içindir

Bu şartları saldıktan sonra genç girişimci muafiyet faydalanmak istediğimizi ilgili vergi dairesine bir dilekçeyle bildirmemiz gerekiyor. 


Aşağıya bu dilekçenin örneğini koyuyorum.


NOT: Siz vergi dairesindeki kişiye bunu verince halledeceklerini söylerler fakat bir çok avukatın önerisi bunu gidip kendinizin de elden vermesidir yani vergi dairesine gittikten sonra Sosyal güvenlik kurumuna da gidip elden vermeniz gerekiyor. Aşağıda ikisi içinde vermeniz gereken dilekçeleri paylaşıyorum.

 

SGK'ya verilecek dilekçe için:

Buraya tıkla

Vergi dairesine verilecek dilekçe için :

Buraya tıkla

 

Sağlıcakla.


Sende Bi' Şeyler De!

Success/Error Message Goes Here

Ücretsiz Uygulamalar

Yukarı