dimg/yazi/22508273292138331677hayvan-isiriklarinda-onlemler.jpg

Hayvan ısırıkları, hatta küçük olanlar bile bazen komplikasyonlara yol açabilir. Isıran hayvan evcil bir hayvan olsa bile veya vahşi bir hayvan olsa da ısırıklar hastalık taşıyabilir.
Özellikle kedilerden, hayvanın ağzından bakteri bulaşabilir. Kedi tırmığı bakteriyel enfeksiyon, çizilme mikrop kapmış gibi olmasa bile bu sıfırdan gelişebilir. Yarasalar, rakunlar ve tilkiler gibi bazı hayvanlar da kuduz yayabilir .
Tetanoz aşıları çok eski olan çocuklar, bir hayvan ısırmasından sonra enfeksiyonunu önlemek için bir iğneye ihtiyaç duyacaktır .
 
Ne yapalım:
• Isırık veya çizik yarası kanıyorsa , kanama durana kadar temiz bir bandaj veya havlu ile bölgeye basınç uygulayın. Varsa, kendinizi korumak ve yaranın enfekte olmasını önlemek için temiz lateks veya lastik eldiven kullanın.
• Yara ağır kanama yapmıyorsa, sabun ve su ile temizleyin ve birkaç dakika akan su altında tutun.
• Yarayı kurutun, antibiyotik merhem sürün ve steril gazlı bez veya temiz bir bezle örtün.
• Alan küçük olsa bile, ısırık veya çizik cildi açtıysa veya deldiğinde acile gidin. Bir hayvan tarafından ısırılan bir çocuğun antibiyotiklere, tetanoz güçlendiricisine veya nadiren bir dizi kuduz atışına ihtiyacı olabilir. Çocuğun yüzünde, elinde veya ayağında bir ısırık veya çizik özellikle enfeksiyon riski altındadır ve mümkün olan en kısa sürede doktorunuz tarafından kontrol edilmelidir.
• Çocuğunuz tanımadığınız veya vahşi bir hayvan tarafından ısırılmış veya çizilmişse, hayvanın yerini not edin. Bazı hayvanların kuduz için yakalanması, sınırlandırılması ve gözlemlenmesi gerekebilir. Ama asla hayvanı siz yakalamaya çalışmayın. Bunun yerine, bölgenizdeki hayvan kontrol ofisini veya zabıtaları arayın.
 
• Aşağıdaki durumlarda derhal tıbbi yardım alın:
o yara yüz, boyun, el, ayak veya eklem yakınında
o yara 10 dakika doğrudan basınçtan sonra bile kanamaya devam ediyorsa
o yara derin, büyük veya ağır görünüyorsa
o saldıran hayvan başıboş ya da vahşi ya da garip davranıyorsa
o ısırık veya çizik ondan irin var veya kırmızı, sıcak, şişmiş veya giderek ağrılı hale geliyorsa
o çocuğunuzun bağışıklık sistemi veya enfeksiyonu daha muhtemel hale getirebilecek başka bir tıbbi durumu varsa
o çocuğunuzun tetanoz aşıları güncel değilse
gibi durumlarda acil servise en yakın zamanda ulaşın.
Çocuklarınıza garip davranan hayvanlardan uzak durmalarını ve hiçbir hayvanı, hatta aile hayvanlarını bile kızdırmamalarını veya kışkırtmamalarını öğretin. Hayvanlar yemek yerken veya uyurken rahatsız edilmemelidir.
Bir evcil hayvanınız varsa, evcil hayvanın uygun şekilde aşılandığından ve emin olun.


Sende Birşeyler De!

Success/Error Message Goes Here
Yukarı