dimg/yazi/30997271862565524230vucut-kesiklerine-ne-yapmali.jpg

Kullandığınız bıçak domates yerine parmağınızı kesiyor. Yeni köpek yavrusu, bebek dişlerinin ne kadar keskin olduğunu bilmiyor.

Bir kesik veya sıyrık önemli değildir, ancak cilt her yaralandığında enfeksiyon riski vardır. Bu nedenle bu yazı evde kesiklere ve sıyrıklara nasıl bakılacağını anlamanıza yardımcı olacak ve ne zaman doktora görünmeniz gerektiğini bileceksiniz.

Ne yapalım

Küçük bir kesim, sıyrık, aşınma tıbbi bakım olmadan genellikle iyileşir. Yaralanma ciddi değilse şunları yapmalısınız:

 • Birkaç dakika boyunca yaraya temiz ve yumuşak bir bezle bastırarak kanamayı durdurun. Yara çok kanıyorsa, daha uzun süre (bazen 15 dakikaya kadar) basınç uygulamanız gerekir. Yara küçükse, kanın pıhtılaşma etmenleri yarayı kapatmak için çalıştıklarından kanama birkaç dakika içinde duracaktır.
 • Basıncı ve yarayı tutarken, gözetleme dürtüsünden kaçının. Bandajı kaldırmak kanamayı tekrar başlatabilir.
 • Yarayı temizle. 5 dakika boyunca kesimden ılık su geçirin. Sonra kesiğin etrafını nazikçe yıkamak için sabun kullanın. Yarada kir varsa (çakıl veya taş gibi), mümkünse çıkarın - yumuşak, nemli bir bez yardımcı olabilir. Yaranın temizlenmesi, yaralanan alandan enfeksiyona neden olan bakterilerin çıkarılmasına yardımcı olur. Eğer tüm kiri temizleyemiyorsanız, doktorunuzun ofisini arayın.
 • İsterseniz, mikropları öldürmek için kesimin etrafına hafif bir antibiyotik merhem koyun. Merhemdeki ilaçlara alerjiniz olmadığından emin olun.
 • Alanı hafifçe kurutun ve gazlı bez veya başka bir bandajla örtün. Bir bandaj, mikropların yaraya girmesini ve enfeksiyona neden olmasını önlemeye yardımcı olur. Bandaj ıslanırsa veya kirlenirse, hemen değiştirin.
 • Her gün bandajı çıkarın ve yarayı yavaşça yıkayın. Enfeksiyon belirtilerine dikkat edin.
 • Enfeksiyonu önlemek ve yara izini azaltmak için yaranın etrafındaki kabuk veya deriyi koparmayın.

Ne Zaman Yardım Alınır

Kan bir kesikten fışkırıyorsa veya kanama durmuyorsa, ebeveyninize söyleyin veya hemen doktorunuzu arayın. Yarayı steril bir bandaj veya temiz bir bezle örtün. Kan emilirse, ilk bandajı çıkarmayın - üstüne yeni bir örtü koyun. Yaralı vücut kısmını başınızın üzerine kaldırmak (veya olabildiğince yüksek tutmak) kanamayı yavaşlatmaya yardımcı olabilir.

Bir yara çok uzun veya derinse veya kenarları birbirinden çok uzaksa, bir doktorun dikişlerle kapatması gerekecektir. Bir doktor veya hemşire cildinizi anestezik bir iğneyle uyuşturacaktır (bazen bölgeyi uyuşturmak için önce cildinize anestezik bir krem ​​koyarlar). Eğer iğne fikrinden ederseniz , birden fazla dikiş atılmasının birden fazla iğne yapılması gibi hissettireceğini unutmayın, bu yüzden sadece bir tane hissetmek daha iyidir.

Dikiş atılırsa, muhtemelen çıkarmak için 5 ila 10 gün içinde doktora geri dönmeniz gerekir (bazı dikişler kendi kendine çözülür). Dikişleri çıkarmak için, bir doktor veya hemşire ipliği makasla kesecek ve iplikleri yavaşça çekecektir. Gıdıklar ve biraz komik hissettirir, ancak genellikle can acıtmaz.

Doktorlar bazen tıbbi tutkal veya steri şeritleri (ince bant parçaları) ile vücudun belirli bölgelerindeki küçük, düz kesikleri kapatır. Tutkal ve steri şeritleri kendi kendine çözülür veya düşer.

Cildin kesilmesi genellikle bir miktar yara izi olacağı anlamına gelir. Kesiğin dikilmesi veya yapıştırılması gerekiyorsa, ancak zamanında bir doktora gitmediyseniz yara iziniz daha belirgin olabilir.

Enfeksiyondan Kaçınma

Bir ebeveyne, koça veya başka bir yetişkine yaralanıp yaralanmadığınızı bildirin. Birisine, kendinizi kirli veya paslı bir şeyle keserseniz, bir yeriniz kanıyorsa veya ısırılırsanız veya çizilirseniz (bir hayvan veya bir kişi tarafından!) özellikle söylemek istersiniz.

Cildi kesen ısırıklar tıbbi bakıma ihtiyaç duyar. Hayvan veya insan tükürüğünden mikroplar yaraya girebilir ve enfeksiyonu önlemek için genellikle antibiyotiklere ihtiyacınız olacaktır. Doktorunuz veya hemşireniz de hayvanın kuduz olmadığından emin olmak isteyecektir.

Tetanoz aşınız güncel değilse, bazı kesikler veya ısırıklar tetanoz enfeksiyonuna yol açabilir . Son zamanlarda siz (veya anneniz veya babanız) bir tetanoz aşısı yaptırıp yaptırmadığınızdan emin olmak için tıbbi kayıtlarınızı kontrol etmeniz gerekecektir. Eğer yaptırmadıysanız, kesik iyileştiğinde muhtemelen aşı olmanız gerekecektir.

Enfeksiyon Belirtileri

Bazen, bir kesim, çizik veya sıyrık başta büyük bir sorun olmaz, ancak daha sonra enfekte olur. Cilt enfeksiyonu, vücudunuzun beyaz kan hücrelerinin başa çıkamayacağı kadar çok fazla mikrop olduğunda ortaya çıkar .

Bu enfeksiyon belirtilerinden herhangi birini fark ederseniz, hemen doktorunuzu arayın:

 • yaranın etrafındaki kızarıklığın genişlemesi
 • sarı veya yeşilimsi renkli irin veya bulutlu yara drenajı
 • yaradan yayılan kırmızı çizgiler
 • yaranın etrafında şişme, hassasiyet veya ağrı artışı
 • ateş

Doktor vücudunuzun enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olmak için antibiyotik reçete edecektir.

Neyse ki, vücudunuzun kendini iyileştirme yeteneği sayesinde çoğu küçük kesik, çizik ve sıyrık kendi kendine kaybolacaktır. Bir kesik ciddi veya enfekte görünüyorsa, bir doktora görünün.

 

 

 

 

 

 

Feyza Kösem


Sende Bi' Şeyler De!

Success/Error Message Goes Here

Ücretsiz Uygulamalar

Yukarı