dimg/yazi/23893218052168825533hudut-tk-k-nedir.jpg

Askerlik görevi için tecilinizi bozdurduğunuzda ya da askerliğinizi uzatma şansımız kalmadığında iş başa düşer ve sevk belgesi çıkartılır. Eğer 4 yıllık üniversite mezunuysanız yedek subay olarak ya da 2 yıllık mezunsanız astsubay olarak askerliğinizi yapma ihtimaliniz var. Bu sevk belgesinde Muv. özelliği ya da muvazzaf özelliği olarak geçen kıta görevini  ne olarak yapacağınız ve buna binaen görev yerinizin nereler olabileceğini tahmin edebilirsiniz. Bu sadece yedek subay ya da astsubaylar içindir askerliğini er olarak yapacaklarda böyle bir bölüm yoktur. Bunların arasında bana da çıkan hudut tk k diye bir kısım vardır. 

 

Peki hudut tk k ne demek? 

 

Hudut TK. K. hudut takım komutanı olarak geçer yani hudut karakol komutanı ya da hudut takım komutanı olarak görev yapacak ve bu rütbeyle yerinize gideceksiniz demektir. Hudut olarak geçtiği için sadece kara sınırımız olan illerin ilçelerin büyük ihtimal köylerindeki karakollarda oluruz.

Bunları da Gürcistan sınırında

Artvin ardahan 

Ermenistan sınırında 

Kars ığdır 

İran sınırında

Ağrı van hakkari 

Irak sınırında

Hakkari şırnak

Suriye sınırında

Şırnak mardin urfa antep kilis hatay

Bulgaristan sınırında

Edirne kırklareli

Yunanistan sınırında

Edirne

Güney kıbrıs rum yönetimi sınırında

Kuzey kıbrıs türk cumhuriyeti gibi yerlerde görev yapma ihtimaliniz %90 civarındadır. 

 

Rütbeli askerlik için Ağustos celbine göre ayarlamalarınızı yaparsanız çıkma ihtimali daha çoktur. Sanırım çoğu lisans mezunu arkadaşımız bu tarihlerde kpss çalıştığı ve sınava girmeye odaklandığı için bu tarih boş kalıyor.

Ugur 2021-07-16 18:09:01

Merhabalar. Artık bölüm kurası çekilmeden direkt olarak sevk belgesine mi yazılıyor acaba? Daha önce okuduğum kaynaklardan eğitimden belli bir süre sonra hudut-piyade-tanksavar vb. bölümlerin şansına kuradan çekildiği yazıyordu. Bana bugün piyade olarak yedek subaylık çıktı, henüz sevk belgemi göremiyorum da, merak ettim. Yardımcı olursanız sevinirim.

Ferhat 2021-01-27 09:53:51

Merhaba Bende yedek Sunay olarak sınıflandırıldım ve sevk belgemde hudut tk.k yazıyor izninler ve çalışma koşulları hakkında bilgi verebilirmisiniz. Anladığım kadarıyla karakolda kalmam gerekli daima, cumartesi pazar günleri durum nedene ,normal bir yedek subay 8 5 çalışır diyorlardı bu benim için geçerlimi şimdiden sağolun ....

Merhaba, hayırlı olsun hakkınızda. Karakollarda kalmamız gerekiyor ve karakollarda 7/24 hizmet esasına göre çalışılır ama tabii istirahat zamanlarınız ayarlanıyor.


Sende Birşeyler De!

Success/Error Message Goes Here
Yukarı