dimg/yazi/25406206442965231634hudutcular-nereye-gider.jpg

Askerliğini yapmak üzere yedek subaylığı ya da assubaylığı isteyen ve çıkan adaylar askerlik başvurusundan sonra tecilini bozdurduklarında eğer rütbeli askerlik çıkarsa sevk belgelerinde muvazzaf özelliği ya da muv. özelliği diye bir kısım çıkacaktır. Orada hudut tk k yazan arkadaşlar hudutçudur. Hudut takım komutanı ya da hudut karakol komutanı olarak görevlerini yaparlar. 


Peki nereye gider bu hudutçular / hudut kartalları? 

Hudut demek bildiğimiz üzere sınır demektir. Türkiyenin karasınırındaki illeri ilçelerin genellikle köylerindeki karakollarda genellikle en üst rütbeli idareci olarak eğitim birliklerinden sonra görevlerini yaparlar. Mesela Hatay bir hudut şehridir ama Hatay merkezde ya da Hatay'ın hudut olmayan bir ilçesinde olmazsınız çünkü aldığınız eğitimlerde hep bu yönde olacaktır. Bazı durumlarda ihtiyaç halinde hareket edilir ve eğitim birliklerine de asteğmen olarak gitme ihtimaliniz olur ama genelde hudut karakolunda olursunuz. 
Gidebileceğiniz bu hudut illerimizde 

Artvin, Ardahan, Kars, Iğdır, Ağrı, Van, Hakkari, Şırnak, Mardin, Urfa, Antep, Kilis, Hatay, Edirne, Kırklareli, KKTC gibi yerlere gideceksiniz demektir. 

Bölge ve komşuluk edeceğimiz yerleri ise şöyle soralayabiliriz. 

Bunları da Gürcistan sınırında
Artvin - Ardahan 
Ermenistan sınırında 
Kars - Iğdır 
İran sınırında
Ağrı - Van - Hakkari 
Irak sınırında
Hakkari - Şırnak
Suriye sınırında
Şırnak - Mardin - Urfa - Antep - Kilis - Hatay
Bulgaristan sınırında
Edirne - Kırklareli
Yunanistan sınırında
Edirne
Güney kıbrıs rum yönetimi sınırında
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti. 

Gibi yerlerimiz olarak toplamda 16 şehire gitme ihtimalimiz vardır. Fakat bazen hudut olmasada ihtiyaç halinde gidebileceğimiz hudut olmayan şehirlerimizde var. Bu sebebten istanbul tokat sivas gibi şehirlerimize giden kardeşlerimizde oldu.


Sende Bi' Şeyler De!

Success/Error Message Goes Here

Ücretsiz Uygulamalar

Yukarı