dimg/yazi/30048294122019422872kene-kaldirma-adimlari.jpg

Çocuğunuzun üzerinde bir kene buldunuz! Ne yapmalısın?

İlk önce panik yapma. Lyme hastalığının en yaygın kene kaynaklı hastalık olduğu doğrudur . Ancak çocuğunuzun bir kene tarafından ısırıldıktan sonra Lyme hastalığı geliştirme riski çok düşüktür.

Bununla birlikte, güvenlik için, kene en kısa zamanda kaldırmak gerekmektedir. Enfeksiyon riski, kene cilde yapıştıktan 24-48 saat sonra artar.


Kene Kaldırma: Adım Adım Kılavuz

Ne yapalım


Adım 1: Keneyi cildin yanındaki başından veya ağzından sıkıca kavramak için cımbız kullanın.

Adım 2: Kene ciltten çıkana kadar sıkıca ve sabit bir şekilde çekin. Keneyi bükmeyin veya bir yandan diğer yana sallamayın. Kene bir kısmı ciltte kalırsa endişelenmeyin. Sonunda kendi kendine çıkacaktır.

Adım 3: Keneyi bir kavanoz veya fermuarlı torbaya bırakın.

Adım 4: Ellerinizi ve ısırık bölgesini sabun ve su ile yıkayın.

Adım 5: Isırık bölgesini alkolle silin. Ardından, keneyle birlikte acile gidin. Bazen doktorlar, Lyme hastalığı için yüksek risk altındaki çocuklar için önleyici bir antibiyotik dozu reçete eder.

Not: Kene öldürmek ve kaldırmak için asla vazelin veya sıcak bir nesne ile dokunmayın. Bu yöntemler kene deriden atılmaz ve daha derine inmesini sağlayabilir.

Dikkat edilmesi gereken durumlar?

kırmızı ve tahriş olmuş kırmızı halkalı döküntü veya cilt
grip benzeri belirtiler
eklem ağrısı veya şişmiş eklem
yüz felci (yüzün bölgelerini hareket ettiremez)
Diğer durumlar da bu semptomlara neden olabilir. Ancak çocuğunuzun erken görülmesi, Lyme hastalığı ise tedavinin hızlı bir şekilde başlayabileceği anlamına gelir.


Sende Bi' Şeyler De!

Success/Error Message Goes Here

Ücretsiz Uygulamalar

Yukarı