dimg/yazi/29266228612124021083kisisel-blog.jpg

Kişisel bloglar birçok bilgi kaynağı üreticileri arasında en çok karşımıza çıkan favori alandır. Kişisel blog gün içinde veya belirli düzenli veya belirsiz aralıklarla aktif tutulan, blogger’ın kendi isteğine göre yazıp çizdiği alandır. Kişisel blog yazımının benim için en heyecan veren tarafı medya izleyicilerinin, içerik tüketiciliğinden içerik üreticisine dönüşmesidir. Aslında bu alana alternatif gazetecilik de diyebiliriz. Kişisel blogcular herhangi bir olay veya aktardıkları bilgilere kendi yorum ve deneyimlerini katarak o olay ya da durum hakkında yeni bir rapor hazırlanmasını sağlarlar. Bu sayede aktarılacak olan olayın bir çok ağızdan dinleme ve anlama şansı yakalarız.

Kişisel blog yazmak için herhangi bir lisans diplomasına ihtiyacınız yoktur. Kişisel blog oluşturmanın maliyeti çok ucuz hatta bedava da diyebiliriz. Birçok ücretsiz kişisel blog açan uygulamalar her yaştaki insanlara masalarının bir matbaaya dönüşmesini olanak verdi. Kişisel bloglarıyla insanlar yeri geldi kendi grup insanlarının sesi oldu yeri geldi devasa büyüklükteki basılı medya kuruluşlarının okuyucu sayısının bile üstüne çıktı.

Kişisel blog açmak bana göre sadece alternatif gazetecilik değil aynı zamanda geleneksel kitle iletişim araçlarını için bir denetleyici ve gerçekleri herhangi bir güce dayanmadan sadece istedikleri için yazan aktif bilgi üreticileri olarak her zaman kıymetini korumakta.

Kişisel blogların okunması ve yazılmasının bu denli çok oluşunun sebebi ise kullanımları ve memnuniyet kriterleri olarak tamamen kullanıcı deneyimini baz almalarıdır. Yani kişisel blogcuların sitesi kullanıcıya yöneliktir, yazdıkları da daha çok kullanıcının ağzından çıkar gibi yazılmaktadır. Ayrıca bunlara ek tabii bilginin güncel tutulmasını da belirtebiliriz.

Diğer taraftan kişisel blogculara ulaşmakta gayet kolaydır, mesela buraya attığınız bir yorum ya da bana ben@talhakosem.com.tr adresinden yolladığınız bir mail hemen cevap bularak kolayca etkileşim kurulabilir.

Kişisel blogların sosyal ve günlük hayatımıza etkisi bir araştırma konusu olabilecek tarzdadır. Bloggerlar insanların ihtiyaçlarına göre bilgi açığı olan konuları bulur ve genelde o konuda yazarak hem o alanda söz sahibi olmak isterler hem de bu açığı kapatmak isterler. Bu konu daha çok kişisel blog yazarının ne kadar büyük bir kitleye hitap etmesiyle ilgilidir.

Kişisel bloglarla ilgili yapılan araştırmalar bu konudaki internetteki güç dağılımını da ortaya koymaya olanak tanıyor. Bunun da ölçümü aslında artık hepimizin bildiği gibi ne kadar çok sitemiz hakkında yazılıp çiziliyorsa ne kadar çok başlarda çıkıyorsak o kadar çok trafik elde eder ve dolayısıyla daha çok insana hitap edebileceğimiz için web üzerinde bir güç elde etmiş oluruz.

Tabi hep bahsettiğim bir diğer önemli nokta ise bilgi edinmenin pasif bir aktivite olduğunu düşünürsek bilgi üreticisi olmak, insanların algılarını ve tercihlerini etkilemek daha aktif ve daha üretken bir durumdur. Tabii yine de bir kişisel bloğu okuyucu sayısını arttırıp birçok insanı siteye çekmek demek, bloggerın yazdıklarının kalitesinden, bilgi birikiminden ve tercih ettiği yoldan geçer. Bunlardan sonra:

 • Kişisel Blog Nedir?
 • Neden Kişisel Blog Yazmalıyız?
 • Kişisel Blog Örnekleri

Bu temel bilgileri verdikten sonra daha detaya inip bu işi nasıl daha iyi, profesyonel yaparız bunu anlatmaya çalışacağım ve kişisel bloğunuzda yazı yazarken ya da herhangi bir site için seo çalışırken dikkat etmeniz gereken şeylerden bahsedeceğim

 

 • Seo Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?
 • Site Analiz Yöntemi
 • Seo Uyumlu Site İçin Yapılabilecekler
 • Seo Hileleri
 • Featured Snippet Nedir?
 • Featured Snippets Nasıl Yapılır?
 • Anahtar Kelime Analizi Nereden – Nasıl Yapılır?

 

Kaliteli kişisel blog yazıları okumak isteriz. Fakat dergi ya da akademik dil ile değil, samimi dil tercih ederiz. En iyi kişisel blog yazarları bunları yapar ve ayrıca bize yeni bir bilgi verirken aynı zamanda adsense geliri elde eder.

Kişisel blog açmak sanıldığı gibi zor bir şey değildir. Uygun fiyata kişisel blog açabilir ya da ücretsiz kişisel blog temaları alıp kendiniz de kod bilginiz varsa kurabilirsiniz veyahut ücretsiz wordpres kişisel blog, ücretsiz blogger kişisel blog açmak ya da kişisel blog nasıl açılır gibi aratarak bir kaç araştırmayla nasıl kendi kişisel blog sitenizi kurabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Kişisel blog açmak 2000’li yıllarda hayatımıza girmeye başladı, 2005 gibi ise yavaş yavaş insanlar tarafından internet günlükleri diye bahsedilerek daha da hayatımıza girdi. Fakat 2010’dan itibaren vloglar kişisel bloğu ve kişisel blogçuları tahtından indirmeye başladı.

Hangi nedenle olursa olsun kişisel web sitenizi açıp kişisel blog yazmak istiyorsanız bunu mutlaka yapmalısınız. Çünkü kişisel blog her şeyden bahseder; ister bloğunuzu haber sitesi gibi kullanın ister teknoloji sitesi, donanım sitesi, yazılım sitesi vs. Ne için kullanacaksanız da insanlara bir şeyler aktarmış olacaksınız. Türkiye’de internet kullanıcıların %81.9’ u kişisel blog sitelerine girip buralardan faydalanıyor. Bunu şöyle örneklendirelim benim anlatış tarzımla ben 7 kişilik sınıfta 4 kişiye anlatabiliyorsam aynı konuyu başkası yazdığında o da kendi tarzıyla diğer 3 kişiyi yakalar ve 7 kişi de konuyu öğrenmiş olur. Bu yüzden bence herkes kişisel blog oluşturmalı ve kişisel blog yazarı olmak ve değer kazanıp kazandırmak için bu konuda uğraşması gerektiğini düşünüyorum.

Bunlarla birlikte adsense gelirleri için de birçok insan kişisel blog yazarı olup kişisel blogtan para kazanmak istiyor. İçinizi dökerek ya da bildiğiniz bir şeyi anlatarak kişisel blog sitesinden para kazanmak ya da blog sitesinden ünlü olmak gibi dünyada ve Türkiye’de birçok kişisel blog örnekleri var.

En güzel blog yazıları denildiğinde insanlar sizi örnek veriyor ya da kişisel blog yazarlığından az çok anlamaya başladınız ve sitenize aylık ziyaretçi sayısı 30 k ve üzeri ise bu sizin için ek gelir demektir ve bu bence önemsiz görülmemesi gereken üzerinden para kazanacağınız bir iştir. Yaklaşık olarak aylık trafik rakamları 30 bin ve üzerini yakaladığınızda kişisel blog yazısı ile adsense geliri elde etmek ve ek gelir sağlamanız hiç de hayal olmayacaktır.

Türkiye’nin en çok ziyaret edilen, trafik çeken ve para kazanan en popüler blog konuları ve kişisel blog açmak isteyenlere öneriler:

Seyahat Blogları

İnsanlar gezmeyi, seyahat etmeyi severler eğer sizde bu konuya meraklıysanız gittiğiniz yerleri ya da gitmek istediğiniz yerleri araştırarak yazabilir ve bloğunuzda paylaşabilirsiniz. Aynı şekilde kişisel blog okuyucularınız oraya gitmeselerde sizden oraya dinlemek isteyebilirler. Ayrıca bloğunuzun en popüler seyahat blogları listesine girdiğini düşünün, gitmek istediğiniz ama gidemediğiniz yerlerden, bölgelerden sizlere şu şekilde mailler gelecektir:

-Merhaba,

Otelimizde misafirimiz olup kişisel bloğunuzda bizden bahsetmek ister misiniz?

Sağlık Blogları

Bu konuyu sadece doktorların, eczanecilerin sanmayın.  Sağlıklı yemek tarifleri, diyetler, sabah rutinleri, evde egzersizler, spor salonunda egzersizler, sağlık ipuçları ve tavsiyeler üzerine odaklanabilirsiniz. Burada büyük trafik ve gelir için birçok fırsat var.

Bilgi Blogları

İnternet bilgiyi herkesin parmaklarına getirdi fakat bu her parmağın tuşlar üzerinde dans etmesine de sebep oldu ve bu da bilgi kirliliğine. Bir kişisel blog düşünün araştırıyor ve size özet halinde ihtiyacınız olan kısımları veriyor. Peki hangi konularda açılabilir derseniz, sizin hobileriniz, hali hazırda yaptığınız mesleğiniz üzerinden ilerleyebilirsiniz örnek vermek gerekirse; gitar dersleri, kodlama dersleri, köpek eğitim dersleri, her türlü yazılımı kullanma hakkında öğretici yazılar, dil dersleri yani  hemen hemen istediğiniz her şeyin dersini verebilirsiniz.

Teknoloji Blogları

Bu başlık hakkında yazdığınız bloglar en karlı kişisel blog konuları arasında geçer. Hem adsense geliri hem de birebir tanıtım, reklam yazıları için karlı bir blog konusudur.

Ebeveyn Blogları

Bu konu her zaman çalışacak ve trafik çekecek konuların başında gelir. Anneler her zaman olacaktır ve pazarlama da şu vardır bir şeyi bir kere sattıktan sonra satın alan kişiyi sizden tekrar tekrar ürün aldırıyorsanız siz karlı bir kuruluşsunuzdur. Bu konuda şunu düşünelim bir anne her zaman anne olarak kalacaktır. Siz istediğiniz kadar yazın, okumayı seven bir kitle geliyor. Bu şu demek büyük potansiyel müşterinin olacağı bir alan. Neler yazabilirsinize de şunları örnek verebiliriz: Bebek ve çocuk bakımı, yeni annelerin bebekleri için en iyi gıda takviyeleri, kıyafetleri, güvenli oyuncakları ve eğlenceli aktiviteleri seçmesine veya mükemmel bir çocuğun doğum günü partisini planlamasına yardımcı olmak gibi yüzlerce potansiyel kişisel blog konusu var.

Sizlere buraya kadar olan bilgilerde  kişisel blog ne demek ve blog açmak para kazandırır mı? Sorularının cevabını vermeye çalıştım sizde merak ettiklerinizi yorumlar kısmından yazabilir ya da bana ben@talhakosem.com.tr adresimden ulaşabilirsiniz.

Buradan sonrasında ise işin biraz daha detay kısmına değineceğiz. Uzun süredir dijital işlerle uğraşırsanız sizde deneme yanılma yöntemiyle bazen iyi yaparak bazen kötü yaparak bir şekilde üzerine düştüğünüz konularda uzmanlaşacaksınızdır. Ben sizlere benim deneme yanılma maceramı ve uzun çabalar sonucu edindiğim bilgileri aktaracağım, işinizi kolaylaştırması dileğiyle.

(Burada paylaştığım bilgiler sizin bir iç seo uyumlu kişisel blog sayfanız var olduğunu varsayarak yazdıklarım olacak o yüzden temel düzeyde olan bilgileri atlıyorum [eğer siteniz yoksa bana ben@talhakosem.com.tr adresimden benim kullandığım site için ulaşabilirsiniz.])

İşte Başlıyoruz:

Kişisel bloğunuza ya da anahtar kelimenize omuz verecek yan konu bulun.

Backlink dediğimiz olayın seo açısından öneminde sanırım hepimiz hemfikiriz  bu arama motorunda sıralama belirlemede kullanılan birincil değerdir. Bu yüzden bizde yüksek kalitede backlinkler alarak arkamızı kollayacağız. Bu backlinkleri bizimle aynı konuda yani niş diğer rakip sitelerden almak zor olabilir. Çünkü size bağlantı vermeleri potansiyel olarak sıralamalarını düşürebilir; bu da, çok sevilen, çok aranan anahtar kelime öbekleri için rekabet ediyorsanız onlar için büyük sorundur.

Peki çözüm nedir?

Sitenizin ana konusuyla yakından ilişkili başta dediğim gibi bir omuz nişi bulmaktır. Daha sonra bu niş üzerinde içerikler oluşturacaksınız.  İşte sıra şimdi de bu rakiplerden backlink almaya geldi onlardan farklı bir anahtar kelime ile karşılarına çıkacağınız için bunu kabul edeceklerdir. Buda size alakalı ve tutmuş bir yerden aldığınız backlinkle sağlam bir seo hizmeti sunacaktır.

Burada yapmamız gereken özetle şudur: İçeriklerimizi yazarken mümkün olduğunca anahtar kelimelerimizi içinde geçirmektir.

İnsanla artık yavaş yavaş googledaki sesli aramayı kullanıyorlar bu yüzden bizde kişisel blog ya da herhangi bir sitememizin başlıklarında daha samimi diller tercih etmeliyiz.

Yani doğal konuşmayı kullanarak anahtar kelimelere ve başlıklarla insanlara daha yakın yazılar ve içerikler oluştırabiliriz. Bunun hakkında düşünün.

Sesli arama yaparken, muhtemelen "en iyi spor salonu" gibi daha robotik bir şey yerine "şehirdeki en iyi spor salonu nerede" gibi bir şey söyleyeceksiniz.

Her şey doğal dili kullanmakla ilgilidir, bu da genellikle uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullanmak anlamına gelir.

Zaten bildiğinizden eminim, uzun kuyruklu anahtar kelimeler avantajlıdır ve size sıralama sağlayan şeydir.

Yani demek istediğim artık insanlar sesli aramalar yaparak Google’I kullaıyor ve gelecekte daha çok kullanmaya da başlayacaklardır.

Ardından, önemli diğer konumuz okunması kolay içerik oluşturmak meselesi.

Basit bir dil yani akademik ya da dergi dilinden sıyrılıp tamamen anlaşılır düzeyde bir dil kullanmak kişisel bloglar için en iyi yoldur. Araştırmalara göre 9. sınıf okuma seviyesinde yazmanın ideal olduğunu bulundu yani öyle bir yazı yazınki bunu herkes anlasın.

kisisel-blog-oku

(Yazabildiğiniz kadar uzun)

 

İçerik uzunluğu konusunda ne kadar yazarsanız o kadar iyidir diyebibiliriz kişisel bloglarınızda ya da seo için bile bilmeniz gereken rakam yaklaşık 2.312 kelimedir, bu kadar yazdıysanız gerçekten o konuda efsane bir yazı yazmış olursunuz.

Sitenizi öne çıkan snippet'ler için optimize edin.

Peki bu snippet’lar nedir diye soracak olursanız.

 “Öne çıkan bir snippet (yanıt kutusu olarak da adlandırılır), kullanıcının arama sorusuna Google arama sonuçlarının üstünde görüntülenen kısa bir yanıttır. Söz konusu arama sorgusu için en üst sıradaki sayfalardan birinden alınır ve sayfanın başlığını ve URL'sini içerir.  ”

 

Fakat snippet’lar kendi içinde ayrılır bizim şuan ilgilendiğimiz ise featured snippet. Bunlar “konum 0” olarak bilinir ve 1 numaradan bile daha iyidir. Ayrıca, kullanıcıların bir arama yaptıktan sonra gördükleri ilk şey olarak göze çarpmaktadır.

Featured snippets nasıl yapılır sorusunun cevabı ise sadece kaliteli içeriktir.

Yinede öneri isterseniz diyebileceğim şeyler şunlar:

 • Uzunluğu artırın (yaklaşık 2.000 kelime hedefleyin)
 • Güncellenebilecek bilgileri arayın ve yeni gerçekler, şekiller, veriler vb. Ekleyin.
 • Daha taranabilir olması için biçimlendirmeyi ayarlayın
 • Daha fazla resim ekle

 

Link izleme adlı bir araç kullanın. İlk önce yayının URL'sini yazın.

Ardından, rakibinizin URL'sine bağlanan tüm sitelerin bir listesini alırsınız.

 

YouTube SEO hakkında ciddi olun

HubSpot, ortalama bir kişinin günde 1,5 saat video izlediğini ve yüzde 15'inin her gün üç saatten fazla izlediğini buldu. Ve google youtubu 2006 yılında satın aldı

Öne çıkan snippet'in ve "İnsanlar da soruyor" bölümünün hemen altında üç video var. Hepsi YouTube'dan.

Dailymotion, Vimeo, Twitch, vs.'den olmadığına dikkat edin. Bu YouTube içeriğidir. (Bu gerçekten önemli bir bilgi)

Buradaki mantık, YouTube'daki en iyi SEO uygulamalarını izleyerek video içeriğinizi  kişisel blogtaki amacınız gibi Google'ın birinci sayfasında öne çıkarabilirsiniz.

 

Youtube Seo’sunda yapmanız gerekeneler şunlar:

İlk olarak, başlığı en az beş kelime uzunluğunda yapın, çünkü bu, anahtar kelimenizin tamamını doldurmanıza ve daha doğal olanak tanır.

İkinci olarak, standart SEO ile yaptığınız gibi, hedef anahtar kelimenizi video açıklamasına ekleyin. Üçüncü olarak, video açıklamasına neredeyse sağlam olduğu ve bol miktarda ayrıntı sağladığı bir kişisel blog yazısı gibi davranın.

 

404 Sayfası oluşturun

Kişisel blog sitenizde sadece olumsuz etkileri kabul etmekle kalmaz aynı zamanda bunu yaparak web sitenizin SEO'sunu da geliştirebilirsiniz ve bu oldukça kolay. Tek yapmanız gereken özel bir 404 oluşturmak.

Üzerine, sitenizdeki en üst sayfalara benzersiz ve dahili bağlantılar yapmak için marka öğeleri eklemelisiniz. Ayrıca kullanıcıları aradıkları bilgilere hızla yönlendirmek için bir arama kutusu da ekleyebilirsiniz.

Ayrıca, birçok marka için bir dizi mizah, kullanıcının hayal kırıklığını en aza indirmek için iyi çalışıyor.

 

kisisel-site

Güvenliği en üst düzeye çıkarın

HTTP’DEN HTTPS’YE GEÇİN

2014'ün ortalarında, Google, güvenliği bir sıralama sinyali olarak kullandığını resmen açıkladı.

İşte bu konuda söyledikleri.

SangFroid Web'e göre, “Google Chrome kullanımından elde edilen veriler, Chrome kullanıcılarının yüzde 70'inden fazlasının HTTPS etkin web sitelerini ziyaret ettiğini gösteriyor; bu da HTTPS üzerinden göz atmanın norm haline geldiğini gösteriyor. Bu verilerle donanan Google, SSL / HTTPS'nin küresel olarak benimsenmesini 'teşvik etmek' için adımlar atıyor. ”

Google, bunun bir sıralama faktörü olduğunu açıkça belirtti ve biz de kişisel blogcular olarak bunu önemsemeli ve uygulamalıyız.

Siber güvenlik durumunun bu şekilde olmasıyla birlikte, dijital güvenliğin zamanla daha da önem kazanmaya devam edeceğini tahmin ediyorum.

Buraya kadar gelip bu dediklerimi hayata geçirirseniz tahmin ediyorum ki kişisel blog için ya da denediğiniz ne sitesi olursa olsun istediğiniz başarıyı az çok yakalayacaksınızdır. Elimden geldiğince öğrendiklerimi aktarmaya çalıştım. Şimdi de son olarak Anahtar keime analizi nasıl yapılır daha detaylı anlatım yapalım ve nasıl yapacağınızı öğreteyim ve artık yazıyı bitirelim, yoruldum :)

Anahtar kelime analizi

Bugün bir çok kişisel blog sitesinde önerilen bir çok farklı uygulama var ve ben bunlardan birçoğunu denedim ama geçekten çok fazla etkileşim alamıyorsunuz. Çünkü bu uygulamaları kimse babasının hayrına sunmuyor ve bir yerden sonra hadi şimdi ödeme vaktine geliyor iş. Bunlarla vakit kaybedeceğinize google üzerinden anahtar kelimelerinizi kendiniz toplamanız kişisel bloğunuz için ya da kişisel siteniz için diyelim her zaman bence daha sağlıklı ve bedava olan kesin yöntemlerdendir.

Bedava anahtar kelime analizi nasıl yapılır?

Öncelikle anahtar kelime analizi için kullancağımız ilk araç Adwords'ten bahsetmek istiyorum.

Adwords hesabı açmak için bir gamil hesabı yeterli olacaktır. Zaten birçok farklı alan içinde bilmeniz gereken ihtiyaç olarak karşınıza çıkacak bir araçtır Adwords. Araştırıp nasıl çalıştığını öğrenmeniz sizin faydanıza olacağına eminim. Adwordse giriş yaptığınızda yukarı da araçlar ve ayarlar

 

bölümüne tıklayıp açılan menüden Planlama -> Anahtar Kelime Planlayıcısı ve sonra Yeni Anahtar Kelimeler Keşfedin’e tıklıyoruz buradan kendi anahtar kelimenizi mesela 'kişisel blog' yazıp size vereceği önerileri takip edebilirsiniz.

2.Yöntem

İşin manuel kısmı ve canavar kısmıdır. Bu Yöntemde anahtar kelime planlayısı olarak siz çalışacaksınız ve onu da ​şöyle yapıyoruz. İlk olarak anahtar kelimemizi Google’a yazıyoruz. En aşağıda mesela kişisel blog kelimesini aratalım. kisisel-blog-ne-demek

 

Bize verdiği bu anahtar kelimeleri kaydediyoruz ve burada da mesela tekrar Kişisel Blog Açma ya tıklayıp arama yapmaya devam ediyoruz. Bunu gidebidiğiniz yere kadar yapın. En etkili yöntemdir. Bulduğunuz sonuçlardan mantıklı ve ilerleyeceğiniz anahtar kelimeleri zaten sürekli fark edersiniz ve onları her zaman kaydedersiniz.

Bunu yaptıktan sonra yapcağınız diğer işlem anahtar kelimemizi tekrar yadıktan sonra mesela bu sefer de Kişisel Blog Oku kelimesine bakalım. 

Çıkan bir dünya web sitesinden şu şekilde yararlabilirsiniz ilk sayfada çıkan herkesin sitesine girip içeriğini okuyup, anahtar kelimelerinizden alabilirsiniz. Karşılığında da reklama tıklamayı unutmayın :)

Burada sadece kişisel blog siteleri değil siz hangi anahtar kelimede başa çıkmak istiyorsanız, onu google da yazın ve çıkan tüm sitelerden mesela forum siteleri, vikipedi ya da hangi site karşınıza çıkarsa onun üzerinden anahtar kelime analizi yapabilirsiniz.

Daha ayrıntılı bilgi için ya da uğraşacak vaktim yok ve profesyonel bir destek olsun diyorsanız bana ben@talhakosem.com.tr adresimden ulaşabilirsiniz.

566667 2021-07-11 11:27:55

http://slkjfdf.net/ - Oabula <a href="http://slkjfdf.net/">Ajoyeda</a> bqr.grlu.talhakosem.com.tr.bck.kl http://slkjfdf.net/

Zeynep Sert 2021-01-22 01:40:23

Öncelikle emeğinize ve yüreğinize sağlık çok verimli bir yazı okuduğumu hissediyorum. Önemli gördüğüm noktalarda not almayı ihmal etmedim. Aslında yazı ve konusu makale niteliğinde bilgi aktaran bir forma sahip olsada kendi samimi diliniz ve içeriğin verimliliği okurken sıkılmadığımı farkettirdi bana. Benim açımdan mesajları yol gösteren çok istifadeli bir okuma oldu. Tekrardan elinize sağlık, sevgiler ????

Değerli yorumunuz için teşekkür ederim Zeynep Hanım, sağlıcakla kalın. :)

Şengül Işık 2020-11-10 19:22:17

Şengül Çoban Işık adında site açtım.Beni destekler misiniz?

Merhaba, mail adresimden bana ulaşabilirsiniz.

Tahsin 2020-10-28 23:50:47

yeni başlayacaklar için rehber niteliğinde bir yazı olmuş, seo konusunda da epey yol gösterici. emeğine sağlık :)

Teşekkür ederim Tahsin Bey, sağlıcakla kalın. :)


Sende Birşeyler De!

Success/Error Message Goes Here
Yukarı