dimg/yazi/27585217222864320541krank-mili-sorunu.jpg

Bir içten yanmalı motorun fonksiyonel bir krank mili konum sensörüne sahip olması gerekir. Aksi takdirde, motor kontrol ünitesi krank milinin konumu ve hızı hakkında kesin bilgi alamaz. Bu, motorun işlevselliğini ve otomobilin sürüş performansı ile ilgili her türlü soruna yol açacaktır.

Motor Titreşimleri

Motorunuzdan gelen titreşim var mı? Kötü bir krank mili konum sensörüne sahipseniz, bu, motor kontrol ünitesinin krank milini gerektiği gibi yönetemediği anlamına gelir. Bunun bir sonucu olarak, motorunuz oldukça yoğun bir şekilde titreşecektir. Bu titreşimlerin, ellerinizle tutulurken direksiyon simidine battığını bile hissedebilirsiniz.

Motor Işığını Kontrol Edin

Motor kontrol ünitesi, krank mili pozisyon sensörü ile sürekli iletişimde kalır. Sensörde yanlış bir şey varsa, bilgisayar krank milinin hızı ve konumu ile ilgili yanlış bilgi alır.

Bu, motorda işlevsellik sorunlarına neden olur ve bu, gösterge tablosunda etkinleşen Motoru Kontrol Et uyarı lambasının yanmasına neden olur. Bu ilk belirtiler arasında da geçer.

Zayıf Motor Performansı

Kötü bir krank mili konum sensörüyle, motor kontrol üniteniz, krank milinin veya silindirlerinin doğru konumunu bilemeyecektir. Bu, kontrol ünitesinin motorun çalışmasını ve performansını sürdürme kabiliyetinde bir gecikmeye neden olur.

Bu gecikme sırasında, gaz pedalına her basışınızda biraz daha zorlandığında tereddüt etme anları olacaktır. Bazen hiç cevap vermiyor bile olabilir. Bu, tereddüt etmeden hızlı gitmenizi gerektiren bir yolda çok tehlikeli olabilir.

Aracın çalışmakta sorun çıkarması

Krank mili pozisyon sensöründe sorun varsa, motor kontrol ünitesine haber verilecektir. Sensörden işlevselliği ile ilgili bir sorun olduğunu gösteren özel bir arıza kodu verilir.

Bu sorun mevcutken aracınızı çalıştırmaya çalıştığınızda, motoru çalıştırmak daha zor olacaktır. Sorun çözülmeden çalıştırmayı denemeye devam ederseniz bi daha hiç çalışmayadabilir maalesef :)

Motor Duraklaması

Bir gün boyunca araç kullanıyor olabilirsiniz ve motorunuz aniden durdu. Bu, motorun durmasıdır ve kötü bir krank mili konum sensörüne sahip olduğunuzda oldukça sık meydana gelebilir. Yakında bu sensörü değiştirmezseniz, motorunuz sonunda çalışmayı durduracaktır. 

Silindirin yanlış ateşlemesi

Arızalı bir krank mili konum sensörü, piston konumu ile ilgili verileri motor kontrol ünitesine doğru şekilde aktaramaz. Bu genellikle oda silindirlerinden birinin veya daha fazlasının içinde bir tekleme ile sonuçlanır. Bazen kötü bir buji de bunu yapabilir ancak bu diğer semptomlardan herhangi birini yaşıyorsanız, kötü bir krank mili konum sensörünün olasılığını ekarte etmeyin.


Sende Bi' Şeyler De!

Success/Error Message Goes Here

Ücretsiz Uygulamalar

Yukarı