dimg/yazi/29010240062877020167sigarayi-nasil-birakabilirim.jpg

Sigarayı bırakmak aksatılmaması gereken en önemli icraattır, o yüzden lafı evirip çevirmeden hemen öğrendiğim, uyguladığım, faydasını gördüğüm ve bildiklerimi paylaşmak istiyorum. Kaç kişiye bu yazı ulaşırda bir tane sigara içirmesem o kadar mutlu olurum. Öncelikle sigarayı neden bırakmalıyız? Bunu anlamamız lazım.

Sigara Akciğer Kanseri Yapar!

Sizi bir sandalyeye oturturlar, burun deliklerinizden ve gırtlağınızdan içeriye 3 yollu ve ucunda keskin bıçaklı kancalar olan demir çubuklarla solunum sisteminizden aşağı doğru inilir ve akciğerinden et parçaları koparılır ve daha da kötüsü bu işlem anestezi yapılmadan yani uyutulmadan yapılır. Peki bu neden yapılır? Tedavi sanmayın sadece tümörün cinsini öğrenmek için yapılır. İyi huylu mu kötü huylu mu diye, tabi kötü huylu çıkar. Akciğerde iyi huylu tümör çıktığı pek görülmez. 

Sigara Mesane Kanseri Yapar!

Sigaranın içinde bildiğimiz üzere tonla zehir var bu zehirler tükürük bezleriyle tutuluyor sıvı biçimde mideye oradan da atılmak üzere mesanemizde birikiyor. Buraya kadar çok güzel fakat bu zehirler bulunduğu beklediği yerde rahat durmaz. Mesanenizde birikirken oraya zarar vermeye başlar. Vücut orayı onarır. Bir onarır, iki onarır, üç onarır sonra beyin der ki; düzelmiyor burası böyle kalacak ve geçmiş olsun orada kanser oluşuyor. Siz mesane kanseri olduğunuzu nasıl anlıyorsunuz? Bir gün tuvaletten kan işiyerek. Peki bunun teşhisinden emin olmak için yapılan işlem ise; o küçücük idrar yolundan içeriye, serçe parmağınız kalınlığında ve ucunda keskin bıçaklı kancalar olan bi çubuk sokarak mesanenize girip orada et parçası kopartırlar ve yine bunu yaparken sizi uyutmazlar çünkü eğer uyursanız o çubuk oraya girmez. Ardından tümörün cinsi öğrenilir ve ameliyat olursunuz. Bir süre torbalarla gezmek durumunda kalırsınız ve geçmiş olsun bitti demek isterdim ama maalesef önce ayda bir sonra üç ayda bir sonra 6 ayda bir sonra yılda bir bu çubuk sokma işlemi tekrar edilir tekrardan çıktı mı diye görmek için

Sigara Gırtlak Kanseri Yapar!

Gırtlak kanserinin belirtisinden biri de ses kısıklığıdır. Gidersiniz doktora yara oluştuğu anlaşılır. Doktorlar da orayı temizlemek için açarlar ve oyarlar belki görmüşsünüzdür bu tarz işlemlerden geçen insanların özel boyunlukları vardır. Ameliyattan sonra artık gırtlağınız işlevlerini stabil şekilde yerine getiremeyeceği için bazı görevleri dışardan hallolması gerekir. Hasta yakınları bu ameliyatlar sonra hastanın delik boğazını açarak oradaki inanılmaz derece de kötü kokan sıvıları temizlemek zorunda kalırlar.

Allah lutfeder de kurtulursak mesela akciğerden kurtuldunuz (büyük ihtimal akciğerinizin yarısı alınmıştır) her öksürüşte Azraili görürsünüz, her 6 ayda bir akciğer filmi çekilip elinizde sonuçla doktora giderken acaba bi şey var mı diye düşünmekten bi 5 yılınızı koridorda geçen 10 saniyeye verirsiniz. Ya da mesaneden kurtuldunuz her idrar yapışınızda ufacık bi yanma olsa acaba yeniden mi kanser oldum diye düşünmekten alıkoyamazsınız kendinizi veyahut gırtlaktan kurtuldunuz eşinizin, annenizin ya da çocuğunuzun gırtlağınızı açıp o ceset kokan sıvıyı temizlemesini rica edersiniz. İşte tamda bu sebeblerden dolayı ki bunlar sadece bazıları sigarayı bırakmalıyız.

 

Şimdi gelelim benim sigarayı bırakmak için uyguladığım yönteme öncelikle şunu söyliyeyim bu benim 2. sigarayı bırakma denemem birinci de tekrar başlama sebebim kötü bir olay yaşadıktan sonra şu düşünceydi " nasıl olsa bıraktım şimdi 1-2 fırt çekmemden bi şey olmaz" dedim ve 1-2 fırt çektim tadı çok kötü geldi öksürdüm ve 2-3 gün içinde 1-2 fırt daha derken tekrar bir 2 sene daha içtim. Yani demek istediğim sigarayı bırakınca tamamen bırakırız tekrar bir fırt kapıyı açmaktır, devamının gelmesidir. Şimdi ki bırakmamda tamamen bu bilinçteyim 9 ay oldu ama inşallah bir fırt dahi içmeyeceğim. ( kaç ay olduğunu düzenli takip etmiyorum bu tarz uygulamalar kullanan insanlar geri başlıyor çünkü sürekli uygulamayı bakıp ne kadar olduğunu görüyor ve sigarayı düşünüyor [mümkün mertebe sigarayı bıraktığın günden bu yana olan zamanı hesaplamamak gerekli]) tamam, neyse yöntem şu:

Nefesini tut!

Yöntemimiz şu sigara içme isteği geldiği zaman nefesini yaklaşık 1.30 dakikaya kadar tutmaya çalış ve sonra nefes al ve yukarda yazılan hastalıkları işkence gibi olan tedavi yöntemlerini düşün nefesini tutmak ne kadar canını acıttıysa sigaradan dolayı akciğer kanseri olduğunda tutmak için almak için o halde olacaksın nefes almak senin nefesini tuttuğun bu zamanlarda almak gibi zor olacak emin ol o yüzden her nefesini tuttuğunda nefes almanın kıymetini anla ve kendine artık bu kötülüğü yapma çünkü kanser olduğunda yanında annen, baban, kardeşin, eşin de olsa kimse değil sadece tek başına sen yakalanacaksın bu hastalığa ve acını azaltamaz mecburen sadece seyrederler.


Sende Bi' Şeyler De!

Success/Error Message Goes Here
Yukarı