dimg/yazi/31822252442295029866kilo-alamiyorum.jpg

Bir çocuğun, özellikle çok abur cubur yiyerek kilo almaya çalışması hiç iyi bir fikir değildir. Birçok insan daha ince olmak ister, bu nedenle bazı çocukların kilo almak istediği ve alamaması diğerleri için garip görünebilir. Ancak zayıf olan çocuklar o zamanlarda kilo alması gerektiğini, zayıf olmaması gerektiğini düşünür. Hatta bundan  rahatsız olabilirler.

Ama her insanın farklı mizacı olduğu gibi farklı şekil ve boyutları vardır. Aynı yaşta, sizden çok daha kilolu olan arkadaşlarınız olabilir. 

Bundan muzdaripseniz yapmanız gereken sadece yemek. Ben zaten çok yiyorum ama yine de kilo alamıyorum demeyin, bana çok zayıfsın diyenlere bende bunu diyordum, gerçekten yemek yediğim zamanlara kadar.Bunu da bir dönem ırgatlık işine gittiğimde yapmıştım. O kadar efor sarf ediyordum ki bir günde  böyle olunca da kurt gibi acıkıyordum. Eskiden dediğim ben zaten çok yiyorumun nasıl az bir miktar olduğunu o zamanlar anladım. Velhasıl kelam dostlar, eğer sizde kilo almak istiyorsanız sadece yemeniz lazım. Ama şunu da yapmayın sırf kilo alayım da abur cubur yemeyin çünkü kilo almaktan kötü bi şey varsa o da kilo vermeye çalışmaktaktır. Saçma sapan her yerinizde yağlanmalar olmasın, fit olun bunun içinde aktivite yaparak ya da çalışarak kilo alın. Bir yerde fiziksel efor sarf ettiğiniz bir işe girin mesela bulunduğunuz bölgenin işlerine gidin hem spor yapar hem de para kazanırsınız bunlardan da iyi olan ise ideal kilonuza yaklaşırsınız.


Zayıf çocuklar özellikle vücutlarının ve gelişmesine nasıl yardımcı olacağını bilmek ister. Onlar için en iyi tavsiye, tüm çocuklar için sağlık tavsiyesi ile aynıdır, kuralımız özünde basit: 
Sağlıklı bir yiyecek dengesi, bol miktarda aktivite ve uykudan kaçmayarak bu iş halledilebilir.

Tekrar söylemek gerekirse kendinizi ekstra kalori ile doldurarak kilo almaya çalışmak kötü bir fikirdir. Sizi hasta hissettirebilir ve sağlıklı değildir - bu yüzden iştahınızı dinleyin ve sadece vücudunuzun söylediği kadar yiyin zaten bir yerlerde çalışınca ya da fiziksel aktivite yapınca vücudunuz size daha fazla ye diyecek. Doktora gidip diyet tavsiyesi de alabilrsiniz, bu da sze yardımcı olabilir.

Ya da nadir de olsa bir sağlık sorunu çocuğun kilo almasını engelleyebilir. 

Zayıf çocukların egzersiz yapması gerekir. Birçok insan, kilolarını kontrol altında tutmak veya kilo vermek için egzersiz yapılacağını düşünür. Ancak egzersiz başka birçok amaca da hizmet eder. Etrafta bir şeyler yapmak önemli beceriler geliştirmenize ve vücudunuzun güçlenmesine yardımcı olur. Tabii b konuda da dikkat etmeliyiz egzersizler ya da yaptığımız iş doğru yapılmazsa kemiklere, eklemlere ve kaslara da zarar verebilir.

Vücuduna yardım etmek istiyorsun, incitme. Doğru davran ve bazı şeyleri zamana bırak, zamanla büyüyüp gelişeceksiniz.


Sende Birşeyler De!

Success/Error Message Goes Here
Yukarı